Dela nyhet
Info kring matchen
2 maj, 19:13 0 kommentarer
Det närmar sig. Söndag 11 maj spelar vi vår första match mot Lindö FF.
Vi håller igång mellan 10 och 12 på plan C på Fastighetsteknik Arena i Lindö. Där kommer LFF bygga upp två planer med sarger.
Vi samlas 9.30 utanför arenan och går gemensamt in. Ett omklädningsrum kommer att finnas för oss och där man kan byta om till matchställ. Det blir samma kläder som under fotograferingen och det tar ledarstaben med till Lindö för att dela ut.
Innan första matchen kör vi en gemensam uppvärmning med LFF.
Se till att ha en bra frukost i magen och ha gärna med valfri form av matsäck om batterierna behöver laddas. Glöm inte vattenflaska och benskydd.
Vi kommer, precis som Lindö, att få ihop tre lag. Det innebär att alla lag kommer spela tre matcher vardera. Två matcher pågår alltså samtidigt vilket gör att ett lag står över åt gången. Då kan man titta på och heja på sina kompisar, käka något, roa sig med annat eller vad det nu kan tänkas bli.
Lindö flaggade för en eventuell gemensam fikastund efteråt, så man behöver inte jäkta hemåt efter sista matchen. Vi SSK-ledare tar också gärna och pratar med tjejerna efteråt om hur de tyckte det var.
Vi hoppas på en rolig och givande förmiddag.
Lagen blir som följer:
Lag 1) Ines, Nicolina, Bianca, Thea S, Selma B, Greta. Ledare: Kenny och Dorothée.
Lag 2) Thea R, Olivia, Molly, Hedda, Hennie, Siri. Ledare: Mikael och Simon.
Lag 3) Mia, Simone, Wilda, Lara, Majlin, Ellie. Ledare: Johan och Miralem.
Tveka inte att fråga oss ledare om ni har funderingar. Och på tisdag genomför vi säsongens första träning utomhus. Spännande!
Heja SSK!